Kategorie produktů

Uživatelské moduly

Řízení úkolů, projektů a kvality
Kontakty, adresáře
Správa a automatizace webu
Modul Personalistika
Produkty, aktiva, nákup a prodej

Technické moduly

Modul Sabre
Konektor mezi AyMINE a Enterprise Architect

Systémové moduly

Framework – systémový základ
Správa systému

Dejte nám kontakt, ozveme se

Chcete se rovnou zeptat?

Volejte na tel. +420 605 203 938

nebo využijte další kontakty

Kategorie produktů

Kategorie produktů jsou obecným nástrojem pro členění produktů a aktiv. Tvoří v podstatě číselník umožňující členění podle potřeb firmy.

Přiklady produktových katgorií

Příkladem kategorií pro banku mohou být:

  • Pro banku: investiční služby, úvěrové služby, karty.
  • Pro výrobní podnik: elektronické součástky, komponenty, spojovací materiál.
  • Pro autosalon: nové vozy, ojeté vozy, servis, půjčovna

V jakém vztahu jsou produkty a kategorie?

Každý produkt patří do nějaké kategorie. Na kategorii je proto možné nahlížet jako na obecnější pojem, než produkt. Konkrétní aktiva mají vždy také kategorii, tak je ale vždy odvozena od produktu, takže odpovídá kategorii, do které patří produkt.

Hierarchie kategorií a produktů

Kategorie je možné strukturovat do hierarchie pro podrobnější členění. Pokud používáte hierarchii, doporučujeme pro přehlednost využívat pouze nejnižší úroveň hierarchie pro produkty. Měli byste mít skutečně rozumný důvod, proč kopírovat hierarchii kategorií i do produktů.

Kategorie i produkty mohou tvořit více stromů, nebo nemusí tvořit hierarchii vůbec. Je proto rozumné si vytvořit vlastní stromy nebo skupiny kategorií a produktů pro produkty vyráběné a nakupované. I v rámci nakupovaných je pro přehlednost vhodné oddělit ty, které nakupujete pro výroby, a ty, které kupuje organizace pro zajištění vlastního provozu, tedy typicky pro kanceláře, správu budov atd.

Jak a proč používat kategorie?

Hlavním smyslem kategorií je umožnit globální členění produktů tak, jak je v organizaci zvykem a jak jsou aktiva členěna pro výkazy. Tím by se také měla struktura kategorií řídit.
V principu není nutné kategorie využívat, slouží pouze pro přehlednost. Je možné mít jenom jednu jedinou kategorii – např. všeobjímající všechno; alespoň jedna je potřeba, protože bez ní nejde evidovat aktiva ani definovat produkty.

Hodí se vědět

Kde se zadávají nové kategorie?

Správa kategorií je na jediném místě – v oblasti, která je nastavena pro správu majetku / aktiv

Oblast pro správu se nastavuje ve správě modulu a může to udělat pouze administrátor

Co se řídí kategorií

Praktickým významným vlivem kategorie produktů je sazba DPH. Sazbe u kategorie je platná pro produkt a promítá se i do nabídky. Produkty, které nemají stejnou DPH sazbu, nemohou být ve stejné kategorii

Co když vyrábím produkt z dílu s jinou sazbou, než s jakou se prodává

Může se stát, že produkt vzniká z dílů nebo práce, která spadá do jiné DPH sazby. S tím samozřejmě systém počítá. Pokud se skládá z "dílů", tedy dalších produktů a ty mohou být samozřejmě v jiné kategorii, a tedy i s jinou DPH sazbou.

Co dělat, když stát změní, do které sazby produkty patří?

Interní ceny produktů jsou bez DPH, takže s těmi není problém
Ceníkové ceny jsou v cenících a u ceníkové položky je uvedenou, do jaké sazby patří. Nemusí to být stejný sazba, jakou eviduje kategorie produktu. Změna zařazení výrobku / produktu do jiné sazby se proto projeví především potřebou vydat nové ceníky.

Jaké sazby DPH systém podporuje když je mezinárodní?

Systém podporuje růzené DPH sazby pro různé země. Účetnictví jedné firmy je vedeno podle jurisdikce a pravidel jedné země a DPH sazby systém nabízí dle pravidel této země.

DPH u kategorie zboží je pouze orientační hodnotou, sloužicí k vyplnění do katalogů / ceníků. Rozhodující pro stanovení ceny je země, pro kterou je připraven katalog (ceník). Ceníky mohou být pro různé země a podle nich jsou stanoveny sazby DPH.